Kurkuma = ízület….és még mi minden más?!
A kurkuma a gyömbérfélék családjába tartozik, hatóanya a kurkumin.
A Pubmed, az orvosi szaklapokat indexelő adatbázis hozzávetőleg 6000 közleményt tart számon.
Elsődlegesen az ízületekre gyakorolt jótékony hatása jut eszünkbe, hisz ez az, amiről a legtöbbet hallottunk.
Ugyanakkor a széles körben folytatott kutatásoknak köszönhetően egyre szélesebb körű hatékonyságára derül fény.
A kurkuma zsírban oldódó, így zsíros ételekkel fogyasztva fejti ki igazán hatását, bár a kutatások a kurkuminra és nem a fűszernövényre vonatkoznak. Célszerű jó minőségű kivonatot szedni.
A következőkben – a teljesség igénye nélkül megpróbáljuk bemutatni mi mindenre hat ez a mára már csodanövénynek számító fűszernövény:
- Gyulladáscsökkentő hatás
A tradicionális ayurvédikus orvoslás ízületi gyulladás csökkentésére használja.
Gyulladáscsökkentő hatásását a gyulladást keltő enzimek blokkolása által éri el, továbbá gátolja az omega-6 zsírsavakból képződő gyulladáskeltő prosztglandinok
és leukotrénok termelődését.
Trombózis megelőző hatás
Ugyanezen hatásmechanizmus útján – tromboxán gátlás - gátolja a vérrögképződést.
Koleszterin szint csökkentő hatás
Állatkísérletek eredményei szerint jótékonyan képes befolyásolni a koleszterin szintet.
Májvédő hatás
Epekiválasztást serkentő és májenzim termelést fokozó hatása miatt alkalmas a máj védelmére.
Diabetes esetén
Cukorbetegség esetén hozzájárulhat a vércukorszint csökkenéséhez, de nem elsősorban ezért érdemes szedni, hanem a cukorbetegség gyulladásos szövődményeinek megelőzésére. Így a diabéteszes retinopátiában illetve a vesekárosodásban szerepet játszó folyamatokat is kordában tartja.
Szív és érrendszeri megbetegedésekben
A kardiovaszkulásris betegségekben mindazon gyulladáskeltő enzimek is szerepet játszanak, melyeket a kurkumin gátolni képes.
Agysérülés
Az agysérüléseket követő ödéma kialakulása esetén hatékony ellenszer a mai napig nincsen. Állatkísérletekben napi 150 mg/testsúly kg megelőzte, napi 300 mg/testsúly kg pedig a már kialakult ödémát sikeresen csökkentette. Ez valóban meglehetősen nagy adag, de vizsgálták a kurkumin fogyasztás felső határát, és még 8 gramm felett sem tapasztaltak mellékhatást. (Shehzad ás mtsai 2013)
Neurodegeneratív betegségek
A kurkimun gyulladáscsökkentő hatása miatt Arzheimer- és Parkinson kór esetén védő és lassító hatást gyakorol. (képes áthatolni a vér-agy gáton) (Shehzad ás mtsai 2013)
Szklerózis multiplex
A legújabb kutatások szerint a szklerózis multiplexben egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak a Th17 immunsejteknek a reumatoid artritiszben és más autoimmun betegségekben is meghatározónak gondolják. Az agyi gyulladás és az autoimmun folyamatok egyik okozója a Th17 által kibocsájtott Il-17 több gyulladásfaktor keletkezését indítja be. A kurkumin gátolja a gyulladáskeltő faktorok keletkezését. (Xie ás mtsai 2011)
Rosszindulatú megbetegedések
A kurkumin igyekszik megállítani a rosszindulatú sejtelváltozást a legkorábbi stádiumban azáltal, hogy a sérült sejtet önmegsemmisítésre ösztönzi, ezáltal nem képes osztódni. Ezt a folyamatot nevezik apoptózisnak.
Mivel a kurkumin zsírban oldódó, nehezen felszívódó vegyület, minden tényező, mely fokozza a felsívódást, egyben fokozza a hatását is. A vizsgálatok azt mutatják, hogy a piperin (fekete bors kivonat) nagyban megnöveli a kurkuma hatását is. A nem túl hatékony felszívódás és hasznosulás ellenére hatása így is csodálatos.
A piacon kapható termékek közül a Yiya Kurkuma kapszulája kiemelkedő, melyben piperin is található a hasznosulás fokozására. Továbbá tartalmaz még tömjénfa kivonatot, mely szintén nagyon jó hatással van ízületi gyulladás esetén. Az ananász és gyömbér kivonat pedig az emésztőrendszeri gyulladások esetén lehet hasznos.